نوع صنعت، سازمان، محصولات و خدمات

این بخش خلاصه‌ای را از صنعت و اقتصاد عمومی که کسب‌ و کار شما قرار است در آن فعالیت کند، فراهم می‌کند.
در این قسمت از برنامه کسب و کار شما باید موارد زیر را به طور واضح و روشن برای خواننده طرحتان بیان کنید.

  • چشم‌انداز صنعت
  • شرکت و زمینه کسب‌ و کار
  • معرفی محصولات (کالا / خدمات)
  • راهبرد ورود و رشد.

و اینکه خصوصیات جمعیت‌شناختی، روندها و چرخه عمر صنعت چگونه است؟

روندهای اقتصادی، تغییرات در فنّاوری، تغییرات سیاسی یا قانونی (مقررات محلی، قوانین جدید) تغییرات اجتماعی (تغییر پوشش مردم با نوع مصرف‌گرایی، قدرت خرید، توقعات و توجه بیشتر به مسائل آموزشی و فرهنگی) و از این دست تغییرات، کسب‌ و کار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اثرات آن‌ها را بر کسب‌ و کارتان شرح دهید.

همچنین مشخص کنید برای ورود به صنعت چه موانعی وجود دارد؟

در این قسمت چرخه عمر محصول مورد نظر در بازارهای داخلی و خارجی را نیز توصیف کنید.

خصوصیات و کاربردهای محصول / خدمت شما چیست؟ محصول یا خدمت شما چه وجه تمایزی با سایر محصولات بازار دارد؟

به طور کلی در این قسمت چشم‌انداز (vision)، راهبرد و ماموریت (mission) کسب‌ و کارتان را به طور خلاصه ارائه نمایید.

مثلاً یک شرکت تولیدی برگه زردآلو راهبرد خود را چنین تعریف کرده است:

ما قصد داریم که بزرگ‌ترین عرضه کننده برگه خشک زردآلو به بازارهای اروپا شویم راهبرد شرکت را ساخت کارخانه‌ای برای فرآوری میوه زردآلو و تولید برگه خشک تعیین نموده و هدف آن را افزایش ارزش افزوده محلی و کاهش هزینه‌های حمل و نقل و زیان‌های کنونی اعلام می‌نماییم. و همچنین ماموریت خود را چنین اعلام کرده است: مشتریان باید از خرید محصول سالم و فوق‌العاده خوشمزه با قیمتی معقول و مناسب بهره‌مند شوند.

به طور کلی در مورد صنعت مورد نظرتان نقاط قدرت (Strengths)، نقاط ضعف (weaknesses)، فرصت‌ها (Opportunities) و تهدیدات (Threats) را تعیین کنید.

محصولات خود را از نظر منحصر به فرد بودن شرح داده و ذکر کنید چگونه مشتریان از محصول یا خدمت شما بهره‌مند می‌گردند؟ شرح مختصری از محصولات خود از مرحله مواد خام تا اقدام نهایی ارائه کنید. در تولید محصول از چه موادی استفاده می‌کنید؟ چطور به این مواد دسترسی دارید؟ هزینه استفاده از این مواد چه مقدار می‌باشد؟

شایستگی‌های محوری محصولتان را از نظر ویژگی‌های مختلف بیان کنید. توصیف بیشتری از محصول / خدمات ارائه دهید. (تصاویر، ویژگی‌ها، دیاگرام‌ها، خصیصه‌های تحسین‌برانگیز مرتبط با محصول / خدمات عملکرد، وظیفه فردی، طراحی اجزا و غیره).

سپس در مورد موانع ورود و خروج به این صنعت خاص که شما در پی ورود به آن هستید توضیح دهید. تعیین کنید شما برای ورود و خروج از این صنعت چه تدابیری را اندیشیده‌اید.

برچسپهای نوشته

About the author